Obszar i położenie

Gmina Kcynia to jedną z pięciu gmin powiatu nakielskiego w województwie kujawsko-pomorskim.  Przepięknie ulokowane jest samo miasto Kcynia, którego panorama zachwyca wjeżdżających do miasta z każdej strony. Jest to bez wątpienia najbardziej malownicze, położone na wzgórzu morenowym (136 m n.p.m.) miasteczko na terenie Pałuk.

Gmina Kcynia stanowi integralną część historycznego regionu Pałuk w północno - wschodniej części Wielkopolski. Leży w północnej części Pojezierza Gnieźnieńskiego, wchodzącego w skład Pojezierza Wielkopolskiego. Od 1.01.1999 r. miasto i gmina Kcynia przydzielona została do nowopowstałego powiatu nakielskiego w województwie kujawsko - pomorskim. Kcynia położona jest przy granicy z woj. wielkopolskim i sąsiaduje z gminami: Szubin, Nakło, Sadki, Żnin (województwo kujawsko – pomorskie) oraz Gołańcz i Wapno (województwo wielkopolskie). Gmina Kcynia należy do największych pod względem powierzchni gmin województwa kujawsko – pomorskiego, zajmuje 29 702 ha.

W skład gminy Gmina Kcyniawchodzą: miasto i 54 wsie. Gmina ma charakter typowo rolniczy. Średnia wielkość gospodarstw indywidualnych wynosi 11,5 ha (około 1 200 gospodarstw indywidualnych), bonitacja gleb wynosi - 0,93. Uprawiane są głównie zboża - 63% powierzchni upraw, ale również ziemniaki - 11%, buraki cukrowe - 9%, pozostałe 17%.

Ze względu na uwarunkowania glebowo - rolnicze można wyróżnić:

• część pradolinową (sołectwa: Mieczkowo, Ludwikowo, Piotrowo, Gromadno, nowa Wieś Notecka, Smogulecka Wieś, Sipiory, Dębogóra, Szczepice, Elizewo) o glebach torfowatych i łąkach,
  • część południową, która wyraźnie różni się od poprzedniej pod względem rzeźby - teren jest tu bowiem głównie płaski lub niskofalisty o glebach bielicowych, płowych (tzw. płowozieGmina Kcyniamy).

Kcynia jest ważnym węzłem komunikacyjnym. W Kcyni rozchodzą się drogi do Chodzieży, Gołańczy, Janowca Wlkp., Nakła, Szubina, Wągrowca, Wyrzyska i Żnina. Linie kolejowe używane są obecnie jednak tylko przez transport osobowy.

Gmina KcyniaCiekawe położenie gminy, obfitość kompleksów leśnych, bogata przeszłość historyczna miasta, zabytki oraz bogactwo świata zwierzęcego i runa leśnego zachęcają gości  do łowiectwa, agroturystyki i wypoczynku w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Warunki inwestowania na terenie gminy są korzystne w takich dziedzinach jak: przetwórstwo rolno – spożywcze, przemysł drzewny, przemysł odzieżowy, produkcja materiałów budowlanych.

Zapraszamy Państwa do naszego miasta i gminy. Mamy nadzieję, że malownicze okolice urzekną Państwa swoim pięknem i serdecznością mieszkańców oraz że staną się miejscem, do którego zechcą Państwo powracać.

Położenie :  województwo Kujawsko - Pomorskie, powiat nakielski
Powierzchnia:  6,84 km2
liczba mieszkańców:  4 698 (2008r.)
gęstość zaludnienia:  700 os./km²
kod pocztowy:  89-240